Success stories

Σιούτα Παναγιώτα,

[Χώρα προορισμού: Ηνωμένο Βασίλειο,

Επιχείρηση:  London Energy Efficiency Fund]

“ Μέσω της συμμετοχής μου στο Πρόγραμμα κινητικότητας Leonardo Da Vinci του Γραφείου Διασύνδεσης μου δόθηκε η δυνατότητα να εργαστώ για σχεδόν 3 μήνες στο Λονδίνο της Μ.Βρετανίας. Εκτός από την απόκτηση της πολυπόθητης προϋπηρεσίας, μου δόθηκε η δυνατότητα να «εξερευνήσω» και το εργασιακό περιβάλλον μιας ξένης χώρας, αφού προτεραιότητα μου ήταν η εύρεση εργασίας στο εξωτερικό.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος, εδώ και 1 μήνα εργάζομαι στη τράπεζα HSBC στο Λονδίνο και όπως μου τονίστηκε στη συνέντευξη εξίσου σημαντικός παράγοντας με τις σπουδές μου ήταν και συμμετοχή μου στο Leonardo και η απόκτηση εργασιακής εμπειρίας στη Μ. Βρετανία. Ειλικρινά θέλω να ευχαριστήσω όλη την ομάδα του Γραφείου Διασύνδεσης αφού πιστεύω πως η συμμετοχή μου στο συγκεκριμένο πρόγραμμα υπήρξε καταλύτης στο να καταφέρω να βρω εργασία στο αντικείμενο που με ενδιαφέρει ”

Κρίνης Αντώνης,

[Χώρα προορισμού: Μάλτα,

Επιχείρηση: Europe Direct & DConsulta Ltd]

“Μέσω της συμμετοχής μου στο πρόγραμμα μου δόθηκε η ευκαιρία να εργαστώ σε σημαντικές επιχειρήσεις της Μάλτας και έτσι να καταφέρω να συνδυάσω τις γνώσεις που είχα αποκτήσει  από τις σπουδές μου και να τις μετουσιώσω πλέον σε πράξεις. Πρόκειται για μια εμπειρία που ανοίγει νέους ορίζοντες και βοηθάει στην ανάπτυξη της  εξωστρέφειας, μέσα από την εξοικείωση με την ξένη γλώσσα και τη συνδιαλλαγή σε νέο επιχειρηματικό περιβάλλον γενικότερα. Παράλληλα, το πιστοποιητικό κινητικότητας (Europass Mobility) θα μου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο καθότι αποτελεί ισχυρό πλεονέκτημα στην αγορά εργασίας της Ευρώπη.

Προσωπικά, ευελπιστώ το πρόγραμμα Leonardo Da Vinci να αποτελέσει το έναυσμα  για μια καριέρα στο εξωτερικό! Η εμπειρία αυτή θα μου μείνει αξέχαστη και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους. Ειλικρινά θα ήθελα να ευχαριστήσω το Γραφείο Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για την όλη οργάνωση και την αμέριστη υποστήριξη σε όλη τη διάρκεια του έργου.”