Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Γενικά -- Θερινό Σχολείο: "ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ" Εργαστήριο Δημογραφικών και Κοινωνικών Αναλύσεων/ΕΔΚΑ

Το Εργαστήριο Δημογραφικών και Κοινωνικών Αναλύσεων/ΕΔΚΑ  (Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας/) διοργανώνει Θερινό Σχολείο από τις 4 Ιουλίου μέχρι τις 16 Ιουλίου 2016.

Θέμα για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος είναι: «Ποσοτικές και Ποιοτικές Προσεγγίσεις στην Κοινωνική Έρευνα». Το θερινό αυτό σχολείο δεν έχει δίδακτρα. Οι συμμετέχοντες θα επιμερισθούν το κόστος χρήσης των υποδομών ως και το κόστος διαμονής στον χώρο διοργάνωσης του θερινού σχολείου  (Συνεδριακό και Πολιτιστικό κέντρο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, παλαιά μονή Πάου στην Αργαλαστή Πηλίου, βλ.: http://mpaou.uth.gr/el/), κόστος που ανέρχεται συνολικά σε 210 ευρώ ανά συμμετέχοντα (12 διανυκτερεύσεις, το συγκρότημα διαθέτει χώρο εστίασης για την ετοιμασία γευμάτων από τους συμμετέχοντες).

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν τελειόφοιτοι και απόφοιτοι Πανεπιστημιακών Τμημάτων της χώρας ή ισότιμων της αλλοδαπής. Ο αριθμός των συμμετεχόντων περιορίζεται στους δεκαέξι (16). Θα επιλεγούν, κατά προτεραιότητα, μεταπτυχιακοί φοιτητές και τελειόφοιτοι προπτυχιακοί από τα δύο τελευταία έτη σπουδών τους από σχολές του Παν. Θεσσαλίας. Σε περίπτωση που ο αριθμός των ενδιαφερομένων υπερβεί τον προβλεπόμενο, θα γίνει κλήρωση.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει διαλέξεις τις πρωινές και απογευματινές ώρες και πρακτική άσκηση στο τέλος της δεύτερης εβδομάδας (οι συμμετέχοντες θα πρέπει να διαθέτουν φορητό υπολογιστή). Με την ολοκλήρωση των μαθημάτων θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων για τελειόφοιτους και απόφοιτους των Πανεπιστημιακών Τμημάτων: 18/6/2016.

Πρόγραμμα και αίτηση συμμετοχής:

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 24210- 74394, 16:00- 20:00