Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Εκδηλώσεις -- Χριστουγεννιάτικη γιορτή στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Σάββατο 19-12-15, ώρα:18.00

Οι Πρυτανικές Αρχές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σας προσκαλούν στη Χριστουγεννιάτικη Γιορτή για τα παιδιά των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου και ώρα 18.00 στο Αμφιθέατρο «Γιάννης Κορδάτος» στο Παραλιακό Συγκρότημα Παπαστράτου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,στο Βόλο.

Το περιεχόμενο και οι δράσεις της φετινής γιορτής αφορούν τις πρακτικές αλληλεγγύης και της συνεργασίας.

Στη γιορτή μας συμμετέχουν τα παιδιά, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί του Παιδικού Σταθμού-Νηπιαγωγείου Babyland που θα παρουσιάσουν μια σειρά από δρώμενα, τραγούδια και οπτικοακουστικό υλικό με θέμα:

Ονειρεύομαι έναν άλλο κόσμο…μια γιορτή αλληλεγγύης για τους πρόσφυγες και τα παιδιά τους

Η Χορωδία του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας θα τραγουδήσει όμορφες χριστουγεννιάτικες μελωδίες:

• «Ποιο να' ναι τούτο το παιδί» και
  • «Χριστουγεννιάτικες Καμπάνες»

Συνοδεύει στο πιάνο ο Κώστας Σταμούλης - Μαέστρος ο Νίκος Χιώτογλου.

Αμέσως μετά τη γιορτή, ο Αι Βασίλης θα περιμένει τους μικρούς μας φίλους στη Θόλο για να τους μοιράσει δώρα και νόστιμες λιχουδιές!

Δείτε την αφίσα της γιορτής:

Παράλληλα, στο χώρο του παραλιακού συγκροτήματος (αίθουσα Μ) θα λειτουργεί εορταστικό μπαζάρ με παιγνίδια και στολίδια που έχουν κατασκευάσει τα παιδιά, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου. Τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν θα διατεθούν για φιλανθρωπικούς σκοπούς.

Την ίδια ημέρα σε συνεργασία με την Κοινωνική Οργάνωση Υποστήριξης Νέων Άρσις,  το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας διοργανώνει συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης για τους πρόσφυγες, ως εξής:

Το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου από τις 04.00 το μεσημέρι έως τις 07.00 το απόγευμα, όχημα και προσωπικό της ΑΡΣΙΣ θα βρίσκονται στον ημικυκλικό χώρο στάθμευσης έμπροσθεν Παπαστράτου (ανατολική πλευρά) και θα συγκεντρώνουν το υλικό το οποίο θα μεταφερθεί απευθείας σε καταυλισμούς προσφύγων.

Υπενθυμίζουμε ότι η λίστα αναγκών που μας κοινοποίησε η ΑΡΣΙΣ περιλαμβάνει τα ακόλουθα είδη:

Ξηρά τροφή :

κρουασάν, σταφίδες, γάλα μακράς διάρκειας, παστέλια,  ξηρούς καρπούς, μπισκότα, κονσέρβες (όχι χοιρινό), φρυγανιές, ατομικούς χυμούς.

Βρεφικά είδη :

Βρεφικές – παιδικές  πάνες, μωρομάντηλα, κρέμες συγκάματος, ταλκ, σεντόνια ακράτειας (για επένδυση αλλαξιέρας), πιπίλες, μπιμπερό, μάρσιπους, παιδικές κουβέρτες, συσκευασμένες έτοιμες φρουτόκρεμες, βρεφικό γάλα, κρέμες σε σκόνη, κουταλάκια μίας χρήσης, πλαστικά ποτήρια, κουβέρτες για μωρά, παιδικό γάλα μακράς διάρκειας.

Είδη προσωπικής υγιεινής:

Ατομικά σαπούνια, οδοντόπαστες, οδοντόβουρτσες, χαρτιά υγείας, σερβιέτες.

Είδη Ένδυσης:

Κάλτσες βρεφικές – παιδικές – ενηλίκων, παπούτσια βρεφικά – παιδικά – ενηλίκων (ανδρικά και γυναικεία, κατάλληλα για περπάτημα), γαλότσες, αδιάβροχα  μπουφάν – παντελόνια, σκούφοι-καπέλα – γάντια -  κασκόλ (βρεφικά – παιδικά – ενηλίκων), βρεφικά φορμάκια, σακίδια πλάτης, sleeping bags.

mod_vvisit_counterThis month204804

IP: 54.224.164.166