Αρχική -- Συμβουλευτική -- Συμβουλευτική Σταδιοδρομίας -- ΠΜΣ ΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ

ΠΜΣ ΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ

Το Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας καλεί τους ενδιαφερόμενους να υποβάλουν υποψηφιότητα για την παρακολούθηση του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) «Αστική Ανάπλαση και Ανάπτυξη» για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017.

Οι μεταπτυχιακές σπουδές στο παραπάνω Π.Μ.Σ. οδηγούν στη λήψη Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης μετά από ετήσιο κύκλο σπουδών (πλήρης φοίτηση) ή από δύο ετήσιους κύκλους σπουδών (μερική φοίτηση). Ο κύκλος σπουδών περιλαμβάνει την παρακολούθηση και επιτυχή εξέταση σε οκτώ (8) μαθήματα και την εκπόνηση και επιτυχή εξέταση της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας (60 ECTS συνολικά). Ο μέγιστος αριθμός εισακτέων ανέρχεται σε σαράντα (40) άτομα.

Τα δίδακτρα του Π.Μ.Σ. ανέρχονται σε € 2.200 ετησίως για τους φοιτητές πλήρους φοίτησης ενώ σε € 1.300 ετησίως για τους φοιτητές μερικής φοίτησης.

Τα μαθήματα διεξάγονται σε χώρο του Πολιτιστικού Κέντρου – Μουσείου «ο Μύλος του παππά» στη Λάρισα.

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτές υποψηφιότητες αποφοίτων (ή τελειοφοίτων, εφόσον αποφοιτήσουν μέχρι 30 Σεπτεμβρίου 2016) της ημεδαπής ή αντίστοιχων Τμημάτων της αλλοδαπής με προπτυχιακές σπουδές σε αντικείμενα που έχουν συνάφεια με αυτό του προσφερόμενου προγράμματος, τα οποία είναι: Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης, Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης, Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Αρχιτεκτόνων Τοπίου, Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών, Πολιτικών Μηχανικών, Περιφερειακής Οικονομικής Ανάπτυξης, Γεωγραφίας, Ανθρωπογεωγραφίας, καθώς και πτυχιούχων Τμημάτων ΤΕΙ συναφούς γνωστικού αντικειμένου.

Η διαδικασία επιλογής βασίζεται στην αξιολόγηση των φακέλων υποψηφιότητας (με κριτήρια όπως ο βαθμός πτυχίου, οι δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, οι ανακοινώσεις σε συνέδρια, η συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα, η επαγγελματική εμπειρία, η συνάφεια των προπτυχιακών σπουδών με το αντικείμενο του Π.Μ.Σ., η επάρκεια αγγλικής γλώσσας) καθώς και στην προφορική συνέντευξη.

Η επιλογή των μεταπτυχιακών φοιτητών θα γίνει σε δύο στάδια:

(α) πρώτη περίοδος υποβολής: οι φάκελοι υποψηφιότητας θα πρέπει να πρωτοκολληθούν στη Γραμματεία του Π.Μ.Σ. μέχρι την Δευτέρα 27 Ιουνίου 2016. Από τις αιτήσεις αυτές θα επιλεγεί το 50% των συμμετεχόντων του Π.Μ.Σ.

Οι συνεντεύξεις των υποψηφίων θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 13 Ιουλίου 2016.

(β) δεύτερη περίοδος υποβολής: οι φάκελοι υποψηφιότητας θα πρέπει να πρωτοκολληθούν  στη Γραμματεία του Π.Μ.Σ. μέχρι την Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2016. Από τις αιτήσεις αυτές θα επιλεγεί το υπόλοιπο 50% των συμμετεχόντων του Π.Μ.Σ. Στη δεύτερη περίοδο υποβολής των φακέλων υποψηφιότητας δύνανται να συμμετέχουν όσοι δεν έγιναν δεκτοί στην πρώτη περίοδο.

Οι συνεντεύξεις των υποψηφίων θα πραγματοποιηθούν την Τρίτη 20 Σεπτεμβρίου 2016.

Οι φάκελοι υποψηφιότητας πρέπει να περιλαμβάνουν τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Αίτηση συμμετοχής στο Π.Μ.Σ. (διαθέσιμη στην ιστοσελίδα).

2. Βιογραφικό σημείωμα.

3. Ευκρινές φωτοαντίγραφο πτυχίου ή διπλώματος.

4. Ευκρινές φωτοαντίγραφο πιστοποιητικού αναλυτικής βαθμολογίας.

5. Βεβαίωση ισοτιμίας πτυχίου ή διπλώματος από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. (για όσους προέρχονται από πανεπιστήμια του εξωτερικού).

6. Ευκρινές φωτοαντίγραφο πτυχίου Αγγλικής Γλώσσας.

7. Αποδεικτικό επαγγελματικής εμπειρίας.

8. Αντίγραφα δημοσιεύσεων.

9. Βεβαιώσεις Συνεδρίων.

Διευκρινίζεται ότι, σύμφωνα με το άρθρο 1 του Ν. 4250/2014, το Δημόσιο υποχρεούται να αποδέχεται τα απλά, ευανάγνωστα φωτοαντίγραφα πρωτοτύπων ή επικυρωμένων αντιγράφων των εγγράφων που έχουν εκδοθεί από τις δημόσιες υπηρεσίες. Αντίστοιχα, γίνονται αποδεκτά τα απλά, ευανάγνωστα φωτοαντίγραφα ιδιωτικών εγγράφων εφόσον αυτά έχουν επικυρωθεί αρχικά από δικηγόρο. Επίσης, γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά τα ευκρινή φωτοαντίγραφα αλλοδαπών εγγράφων, υπό την προϋπόθεση ότι τα έγγραφα αυτά έχουν επικυρωθεί πρωτίστως από δικηγόρο.

Οι φάκελοι υποψηφιότητας πρέπει να κατατεθούν στη Γραμματεία του Π.Μ.Σ. ή να αποσταλούν στην παρακάτω διεύθυνση:

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας, Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης

ΠΜΣ «Αστική Ανάπλαση και Ανάπτυξη»

Πεδίον  Άρεως, 38334 ΒΟΛΟΣ

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να ανατρέξουν στους ιστότοπους http://www.prd.uth.gr/ και http://urban-redevelopment.prd.uth.gr ή να απευθυνθούν στη Γραμματεία του Π.Μ.Σ. (κα Στ. Βαφειάδου, τηλ. 24210-74444,fax 24210-74384, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. και κα Μ. Νίκου, τηλ. 24210-74457,                    e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

IP: 54.159.113.182
Today: Σεπ 26, 2017