Αρχική -- Ενημέρωση -- Γενικά -- Γραφείο Σύνδεσης Θητείας με Αγορά Εργασίας

Γραφείο Σύνδεσης Θητείας με Αγορά Εργασίας

Ανακοίνωση Τύπου Υπουργείου Εθνικής Άμυνας
12/8/2010

Στο πλαίσιο της υλοποίησης των εξαγγελιών του Υπουργού Εθνικής Άμυνας κ. Ευάγγελου Βενιζέλου για την αξιοποίηση του ανθρωπίνου δυναμικού και τη σύνδεση της θητείας με την αγορά εργασίας, στη Διεύθυνση Ανθρωπίνου Δυναμικού και Περιβάλλοντος του ΥΠΕΘΑ (ΓΔΟΣΥ/ΔΑΔΠ) συστήθηκε Γραφείο Σύνδεσης Θητείας με την Αγορά Εργασίας, που στόχο έχει την υποστήριξη των στρατευσίμων στην προσπάθειά τους για ανεύρεση εργασίας μετά το πέρας της θητείας τους, βάσει των τυπικών και ουσιαστικών προσόντων τους, μέσω του ΟΑΕΔ, των επιμελητηρίων και του ιδιωτικού τομέα.

Για το σκοπό αυτό, το Γραφείο Σύνδεσης Θητείας με την Αγορά Εργασίας, με την συμπαράσταση και συνεργασία του ΟΑΕΔ,  έχει αναπτύξει και αγαστή συνεργασία με τα επαγγελματικά επιμελητήρια  καθώς και με την πλειονότητα των ιδιωτικών εταιρειών της χώρας.

Ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Ευάγγελος Βενιζέλος εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς τον Υπουργό και τον Υφυπουργό Εργασίας, κ.κ. Ανδρέα Λοβέρδο και Γιώργο Κουτρουμάνη, για τη στενή και αποτελεσματική συνεργασία τους.

Οι οπλίτες θητείας (από 19 έως 35 ετών) ανάλογα με το μορφωτικό τους επίπεδο, την επαγγελματική τους εμπειρία και την εκπαίδευση που υφίστανται κατά την διάρκεια της θητείας τους, κατατάσσονται στις παρακάτω κατηγορίες:
α. Οπλίτες απόφοιτοι ΙΕΚ ή ΤΕΛ ή ΕΠΑΛ ή ΤΕΙ ή ΑΕΙ ή κάτοχοι μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου σπουδών.
β. Οπλίτες που ναι μεν δεν διαθέτουν κάποιο πτυχίο, αλλά αποκτούν γνώσεις λόγω της ειδικότητας που τους έχει απονεμηθεί κατά την διάρκεια της θητείας ή αποφοιτούν από τα πιστοποιημένα ΚΕΚ των Ενόπλων Δυνάμεων (π.χ. αρτοποιός, μάγειρας, οδηγός οχημάτων, τεχνικός τηλεπικοινωνιών, τεχνικός ηλεκτρονικών συστημάτων κοκ).
γ. Οπλίτες που δεν διαθέτουν κάποιο πτυχίο, γιατί τούτο δεν απαιτείται λόγω της φύσης της απονεμηθείσας κατά την διάρκεια της θητείας τους ειδικότητας (π.χ. χτίστης, ελαιοχρωματιστής).

Στους οπλίτες θητείας που παρέχουν τις υπηρεσίες τους κατά την διάρκεια της θητείας τους και πληρούν συγκεκριμένες προδιαγραφές, χορηγείται επίσημη, θεωρημένη «βεβαίωση εργασιακής εμπειρίας».

Στο Γραφείο Σύνδεσης Θητείας με Αγορά Εργασίας υπάρχει βάση δεδομένων με όλα τα στοιχεία των οπλιτών θητείας, οι οποίοι επιθυμούν την υποστήριξη του ΥΠΕΘΑ στην εύρεση εργασίας μέσω του συγκεκριμένου Γραφείου. Έχει δημιουργηθεί υπερσύνδεση (link) στην ιστοσελίδα του (www.mod.mil.gr), με άμεση παραπομπή στην ιστοσελίδα αναγγελίας κενών θέσεων εργασίας από τον ΟΑΕΔ και τον ιδιωτικό τομέα. Στην ίδια υπερσύνδεση, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν αναλυτικές οδηγίες για την χρήση της φόρμας του ΟΑΕΔ.

Οι υπηρετούντες οπλίτες θητείας που, είτε αντιμετωπίζουν δυσκολία στην χρήση της ιστοσελίδας, είτε επιθυμούν συμβουλευτική υποστήριξη στην εύρεση εργασίας, μπορούν να επικοινωνούν με το Γραφείο Σύνδεσης Θητείας με Αγορά Εργασίας του ΥΠΕΘΑ, στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ή Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Πηγή: http://www.mod.mil.gr/

IP: 54.162.241.40