Αρχική -- Ενημέρωση -- Γενικά -- Αρχίζουν οι αιτήσεις για τις Προσωρινές Άδειες των Ενεργειακών Επιθεωρητών

Αρχίζουν οι αιτήσεις για τις Προσωρινές Άδειες των Ενεργειακών Επιθεωρητών

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ YΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ & ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

Αθήνα, 12 Οκτωβρίου 2010

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΘΕΜΑ: «Αρχίζουν οι αιτήσεις για τις Προσωρινές Άδειες των Ενεργειακών Επιθεωρητών»

Αρχίζει η υποβολή αιτήσεων για όσους μηχανικούς επιθυμούν να αποκτήσουν την Προσωρινή Άδεια του Ενεργειακού Επιθεωρητή του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

Η πρόσκληση απευθύνεται αποκλειστικά σε μηχανικούς: διπλωματούχους, πτυχιούχους τεχνολογικής εκπαίδευσης, ή που έχουν αποκτήσει αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων στη χώρα μας κατά εφαρμογή της σχετικής ευρωπαϊκής και εθνικής νομοθεσίας. Προϋπόθεση για την υποβολή των αιτήσεων είναι η αποδεδειγμένη, δεκαετής –τουλάχιστον- επαγγελματική ή επιστημονική εμπειρία σε θέματα μελέτης, επίβλεψης, κατασκευής κτιρίων, συστημάτων ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων κτιρίων, ενεργειακού σχεδιασμού κτιρίων, ελέγχων ενεργειακών εγκαταστάσεων ή ενεργειακών επιθεωρήσεων.

Οι υποψήφιοι που θα επιλεγούν θα εγγραφούν στο Μητρώο των Προσωρινών Ενεργειακών Επιθεωρητών και θα τους χορηγηθεί η σχετική άδεια, σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ 100/2010 (ΦΕΚ Α΄177), η οποία θα ισχύει έως τις 6 Οκτωβρίου του 2011.

Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται μόνο ταχυδρομικά έως τις 30 Νοεμβρίου 2010, στη διεύθυνση της Ειδικής Γραμματείας Επιθεώρησης Περιβάλλοντος και Ενέργειας (ΕΥΕΠΕΝ, Μεσογείων 119, 10192, Αθήνα). Για οποιαδήποτε διευκρίνιση οι υποψήφιοι μπορούν να επικοινωνούν αποκλειστικά στο κέντρο τηλεφωνικής υποστήριξης (helpdesk) 210 9797400, καθώς και στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Στον παρακάτω σύνδεσμο (link) μπορείτε να «κατεβάσετε» (download) την: Πρόσκληση για τη χορήγηση Προσωρινών Αδειών Ενεργειακών Επιθεωρητών.

Πηγή & Περισσότερες Πληροφορίες: http://www.ypeka.gr/

IP: 54.159.113.182